شنبه 14 تیر 1399   03:14:36

ایجاد اتاق تمیز برای تولید فرآورده های بیولوژیک در موسسه رازی شعبه اهواز

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شعبه جنوب غرب کشور(اهواز) از ایجاد اتاق تمیز(کلین روم) برای تولید فرآورده های بیولوژیک در این شعبه خبر داد و گفت: پروژه های تحقیقاتی زیادی در این شعبه در حال انجام است که بخش اعظم آن ها انجام شده و بخش دیگری نیز در مراحل پایانی اجرا به سر می برند.

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر امیرمحمد کرد زنگنه با اشاره به فعالیت های تحقیقاتی که در موسسه رازی شعبه جنوب غرب کشور(اهواز) انجام شده، اظهار کرد: از ابتدای تاسیس شعبه اهواز در سال 1338، فعالیت های تحقیقاتی زیادی در این شعبه انجام شده که از جمله آن انجام تست سل و بروسلوز در استان خوزستان و استان های همجوار است.

وی انجام تست سل انسانی و مطالعات انگل شناسی را از دیگر فعالیت های تحقیقاتی انجام شده در این شعبه عنوان کرد و افزود: مطالعه و مقابله با صید غیرقانونی ماهیان در آب های هور و راکد، تهیه کیت تشخیصی مسمومیت ماهیان و مطالعه اپیدمی بیماری میاز در دام های جنوب غرب که نوزادهای مگس در ارگان های مختلف بدن شروع به تکثیر و گسترش کرده و تهیه کیت تشخیص و شناسایی و تشخیص قطعی عامل بیماری(کرایزومیا بزیانا) از دیگر فعالیت های مطالعاتی این شعبه محسوب می شود.

رئیس موسسه رازی شعبه اهواز خاطرنشان کرد: تولید واکسن های بی هوازی اِنتروتوکسمی و قانقاریا برای گوسفند و بز، سم ضد عقرب زدگی و تهیه و جمع آوری سم خشک عقرب نیز از اقداماتی است که در این شعبه انجام می شود.

وی همچنین به پروژه بررسی زنده مانی آفت ساقه خوار نیشکر در مجاورت سم عقرب اشاره کرد و گفت: در همین راستا 3 مورد پایان نامه دانشجویی در مقطع دکترا تخصصی و 6 مورد پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد در این شعبه در دست اقدام است.

دکتر کرد زنگنه با اشاره به ایجاد اتاق تمیز(کلین روم) برای تولید فرآورده های بیولوژیک در موسسه رازی شعبه اهواز، اضافه کرد: بخش زیادی از این پروژه ها انجام شده و بخش دیگری نیز در مراحل پایانی اجرا به سر می برند.

بيشتر